Національний банк розширив перелік валютних послаблень для бізнесу, які будуть введені в дію 7 лютого разом з Законом України “Про валюту і валютні операції”. Додатково до більш ніж 20 інших валютних послаблень для фізичних та юридичних осіб, представлених на початку січня, Національний банк вирішив:
- дозволити бізнесу репатріацію дивідендів в іноземній валюті за 2018. Такі операції будуть здійснюватися в межах загального ліміту на повернення дивідендів, нарахованих за періоди до 2018 року включно, в межах 7 млн євро в місяць;
- скасувати для бізнесу вимога попереднього резервування коштів в гривні для подальшої покупки валюти (режим Т + 1) з 7 лютого;
- знизити норму обов’язкового продажу валютних надходжень бізнесом – з 50% до 30%, починаючи з 1 березня.
Національний банк також надав можливість населенню проводити операції з онлайн-продажу іноземної валюти та банківських металів на суму до 150 тис грн не в операційний, а в календарний день. Це означає, що онлайн-покупка валюти через інтернет-банкінг і мобільні додатки доступна громадянам в режимі 24/7.
Крім цього, Національний банк уточнив, що перерахування валюти за кордон юридичними особами для розміщення на депозитних рахунках (в межах ліміту 2 млн євро в рік) можливо тільки за рахунок власного, а не купленої іноземної валюти.
У той же час для протидії непродуктивного відтоку капіталу Національний банк заборонив бізнесу і населенню переказувати кошти з метою надання кредитів, здійснення інвестицій або розміщення на банківських рахунках в держава-агресор / держава-окупант, офшорні зони і країни, які не виконують / неналежне виконують рекомендації FATF. Також Національний банк тимчасово зберіг обмеження з купівлі банками облігацій зовнішньої державної позики України.
Також Національний банк тимчасово зберіг обмеження з купівлі банками облігацій зовнішньої державної позики України.
За пропозиціями банківського співтовариства спрощено окремі вимоги щодо здійснення валютного нагляду банками. Зокрема, для зменшення їх операційних і часових витрат скасовано вимогу щодо складання письмового висновку як по кожній операції, так і за договором.
Також скорочено перелік індикаторів сумнівних операцій при здійсненні валютного нагляду. Зокрема, фінансова допомога, за рахунок якої здійснюється операція, не буде вважатися окремим індикатором, а аналізуватися фінансовими установами в рамках заходів по встановленню джерел походження коштів клієнта.
За оцінками Національного банку, зазначені послаблення не здійснювати істотного тиску на валютний ринок.
Кінцевою метою Національного банку, як і раніше залишається поступове зняття всіх валютних обмежень і перехід до режиму вільного руху капіталу. Національний банк скасовуватиме всі обмеження на валютному ринку відповідно до темпів поліпшення макроекономічних умов в Україні, а також прийняття низки законів, спрямованих на підвищення якості регулювання небанківського фінансового ринку (законопроект про “спліт”, реєстраційний номер 2413) і попередження непродуктивного відтоку капіталу з країни (законопроект про протидію BEPS “про імплементацію Плану протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування”, опублікований в ок тября Національним банком і Міністерством фінансів).
Зазначені зміни затверджені постановами Правління Національного банку України №33 від 05.02.2019 “Про внесення змін до Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу і перевірки документів (інформації) про валютні операції”, а також №35 від 06.02.2019 “Про внесення змін до деякі нормативно-правові акти Національного банку України “.
Також постановою Правління Національного банку №31 від 05.02.2019 “Про визнання такими, що втратили чинність, деяких нормативно-правових актів Національного банку України” скасовуються окремі нормативно-правові акти Національного банку України в сфері валютного регулювання, втрачають актуальності з дня введення в дію Закону України “Про валюту і валютні операції “.
За матеріалами: https://bank.gov.ua/