Національний банк буде здійснювати комплексний аналіз платіжного ландшафту України

Перевод денежных средств, платежные системы

Національний банк почав здійснювати комплексний аналіз всіх складових платіжного ландшафту України, щоб оцінювати цілісну картину того, яким чином розвивається платіжний ринок країни, його окремі складові і взаємозв’язку між ними.

Про це заявив заступник голови НБУ Сергій Холод 22 лютого 2019 під час інформаційного дня, присвяченого ринку платежів України в 2018 році.

Всі платежі в Україні здійснюються через систему електронних платежів Національного банку України (далі – СЕП); карткові платіжні системи (MasterCard, VISA, НПС “ПРОСТІР” і т.д.) і через системи переказу коштів.

Фахівці Національного банку визначають такі основні факти з розвитку кожного з цих сегментів ринку платежів в Україні та перспектив їх розвитку:

  • Серед роздрібних платежів в Україні безумовно домінують карткові платіжні системи – кількість таких операцій найбільша. Найчастіше українці розраховуються платіжними картками в торгових мережах, але найбільше коштів, що витрачаються безготівково за допомогою картки, припадають за підсумками 2018 на р2р переклади (середній чек такої операції виріс до 1723 грн). Також значною популярністю набуває в Україні безконтактна оплата (наприклад, смартфоном). А кожна дев’ята активна платіжна карта в Україні є безконтактної, їх кількість досягла 4 млн шт.
  • На ринку внутрішньодержавних переказів активно ведуть себе системи, створені небанківськими установами – 92% всього обсягу переказів в цьому сегменті припадає на них. Загалом, обсяг переказів в межах України з використанням переказу коштів зростає щорічно більш ніж на чверть (по 2017 – на 26,6%, до 2018 – на 26,9%). Середня сума переказу в межах України становить 240 гривень, а всього коштів спрямовується до Києва.
  • За обсягами операційної ситуація інша – тут домінують платежі в СЕП НБУ. Найбільша частка платежів в СЕП – операції клієнтів: за кількістю вони становлять 91%; а по сумі – 46%. Більше 90% платежів з рахунків клієнтів було ініційовано з поточних рахунків юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців. При цьому 96% платежів в СЕП – це платежі на суму до 100 000 гривень. Співвідношення обсягу платежів, що проходять через рік через СЕП, до ВВП України становить близько 8 Максимальний пік платежів в СЕП зафіксований в минулому році – за один день через систему пройшло 2 млн 162 тис платежів. Однак система має значний потенціал – вона здатна забезпечувати проведення в 10 млн платежів в день.
  • Підвищення конкуренції між учасниками ринку платежів в Україні означає збільшення доступності послуг і зниження цін. Щоб ринок платежів гармонійно і конкурентно розвивався, Національний банк зараз працює над низкою ініціатив. Зокрема, триває робота по імплементації в українському законодавстві норм Євродирективи PSD2. Національний банк сподівається до кінця цього року представити своє бачення впровадження PSD2 в Україні.
  • Крім того, в рамках комплексного підходу до розвитку платіжного ринку Національний банк вивчає питання можливого введення регулювання ставок міжбанківських комісій (ставок інтерчендж) для забезпечення стимулювання розвитку безготівкової платіжної інфраструктури та cashless-розрахунків в країні.
  • Також Національний банк якісно розвиває власні платіжні системи – СЕП і НПС “ПРОСТІР”, наповнює їх технологічно і економічно цікавими для клієнтів продуктами.
  • Модернізація СЕП і її міграція на міжнародні стандарти також спрямована на посилення конкуренції на ринку платежів. В майбутньому СЕП зможе стати ближче для користувачів і виконувати швидкі роздрібні платежі з рахунку на рахунок, як це, наприклад, відбувається з подібними системами в світі. Національний банк цього року впроваджує міжнародний номер банківського рахунку IBAN. Банки відкривати клієнтам нові рахунки в стандарті IBAN, а діючі номера рахунків – самостійно змінювати відповідно до вимог цього стандарту. У той же час регулятор на прохання банків відстрочить старт впровадження IBAN до 5 серпня цього року (раніше планувалося – з 1 квітня 2019).

За матеріалами: https://bank.gov.ua/