Визначено перелік системно важливих, соціально важливих та важливих платіжних систем в Україні

платежная система, платежные системы

Національний банк визначив перелік системно важливих, соціально важливих та важливих  платіжних систем в Україні.

Розподіл платіжних систем за категоріями важливості здійснюється регулятором згідно з міжнародною практикою для приведення діяльності значущих платіжних систем, які займають значну частку на ринку, у відповідність до міжнародних стандартів оверсайта.

Так, результати моніторингу діяльності платіжних систем у 2019 році свідчать про таке.

 1. Єдиною системно важливою платіжною системою в Україні, як і в попередні роки, залишається система електронних платежів (СЕП) Національного банку України.
 2. Перелік платіжних систем, що увійшли до категорії соціально важливих платіжних систем в Україні, не зазнав змін у порівнянні з 2018 роком.

Статус соціально важливих платіжних систем підтвердили п’ять платіжних систем:

 • “MasterCard”, MasterCard International Incorporated, США;
 • “Visa”, Visa International Service Association, США;
 • “Western Union”, Western Union Financial Services Inc.США/Western Union Network, SAS, Франція;
 • “FORPOST” (на сьогодні – NovaPay), ТОВ “Пост Фінанс”; 
 • “Поштовий переказ”, ПАТ “Укрпошта”.

3. У категорії важливих платіжних систем у порівнянні з 2018 роком одна платіжна система “ІнтерПейСервіс” (ПАТ “Запоріжзв’язоксервіс”) втратила статус важливої платіжної системи. Водночас до цієї категорії увійшла платіжна система “FLASHPAY” (ПрАТ “Банк Фамільний”).

Тож до важливих платіжних систем увійшли:

 • “Фінансовий світ”, ТОВ “Українська платіжна система”;
 • “MoneyGram”, Money Gram Payment Systems Inc. США; 
 • “City 24”, ТОВ “Фінансова Компанія “Фенікс”;
 • “FLASHPAY”, ПрАТ “Банк Фамільний”; 
 • “RIA”, Continental Exchange Solutions Inc, США.;
 • “INTELEXPRESS”, АТ Мікрофінансова організація “Інтелекспрес”, Грузія.

Цікава послуга з реєстрації платіжної системи? Компанія БМГ надає послуги з реєстрації платіжних систем під ключ. Детальніше за посиланням.

До платіжних організацій платіжних систем, що увійшли до категорій важливості, Національний банк встановлює посилені вимоги в частині управління та організації діяльності, доступу та участі в платіжній системі, системи управління ризиками, остаточності розрахунків, забезпечення кіберстійкості та управління безперервністю діяльності. 

Крім того, Національний банк у січні 2020 року вперше встановив порядок та критерії визначення значущих операторів послуг платіжної інфраструктури*.

За результатами моніторингу за 2019 рік значущими операторами послуг платіжної інфраструктури є ПрАТ «Український процесінговий центр» та ТОВ «ТАС ЛІНК».

До таких значущих операторів послуг платіжної інфраструктури Національним банком  встановлено посилені вимоги щодо забезпечення безперервності діяльності, які ґрунтуються на міжнародних стандартах оверсайта. 

Довідково

Розподіл платіжних систем за категоріями важливості Національний банк здійснює щорічно за підсумками діяльності платіжних систем протягом попереднього року.

Критеріями визначення важливості платіжних систем є обсяги операцій і види послуг, які надаються платіжними системами.


* постанова від 21 січня 2020 №11 “Про затвердження Змін до Положення про нагляд (оверсайт) платіжних систем та систем розрахунків в Україні”

За матеріалами: bank.gov.ua